Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi Arasında Kriz mi Var? Can Atalay Kararının Nedeni Maaş Krizi mi?

Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi (AYM) arasındaki ‘anlaşmazlığın’ yankıları tüm hızıyla devam ederken krizin sebebiyle ilgili çok çarpıcı bir iddia geldi. 

Duvar’ın haberine göre; Kurumlar arası anlaşmazlığının nedeni olarak, AYM’nin geçen ay Yargıtay ve Danıştay üyelerinin maaşlarıyla ilgili düzenlemeyi iptal etmesi olduğu iddia ediliyor. 

İşte detaylar: 

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/ankara…

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay ile ilgili Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına uymaması ve AYM üyeleriyle ilgili suç duyurusunda bulunması çok büyük bir tartışmayı daha da alevlendirdi.

Muhalefet kanadından “Yargı darbesi”, “devlet krizi” gibi açıklamalar gelirken, hukukçular da “anayasal düzeni değiştirme teşebbüsü” şeklinde sert yorumlarda bulundular.

“Son yılların en büyük devlet krizi” olarak nitelendirilen Can Atalay kararı yargı içinde “büyük çatışma” olarak yorumlanırken bu durumun ortaya çıkmasının perde arkasında açıklanan hukuki gerekçelerin yanı sıra “maddi bir unsur” olduğu da iddia ediliyor.

Duvar’da yer alan iddiaya göre; İktidar ve muhalefet partilerinden birçok milletvekili AYM’nin geçen ay Yargıtay ve Danıştay üyelerinin maaşlarıyla ilgili düzenlemeyi iptal etmesinin de bu kararda etkili olduğunu savunuyor.

Anayasa Mahkemesi 12 Ekim’de aldığı kararla Yargıtay ve Danıştay üyelerinin maaşlarına birinci sınıf hakim savcılardan daha çok ek zam yapılmasını öngören kanun hükmünü iptal etmişti. İptal kararı, gerekçenin Resmi Gazete’de yayımlanmasından 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Ne olmuştu?

Meclis’te 30 Mart 2023’te çıkarılan kanuna yüksek yargıçların ek zam oranlarına ilişkin madde eklendi. Danıştay ve Yargıtay üyelerine ek zam getiren düzenleme ile Yargıtay ve Danıştay üyelerinin maaşı, Anayasa Mahkemesi üyeleriyle eşitlendi. Ancak düzenleme ‘anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık’ nedeniyle yargıya taşındı. Yüksek Mahkeme de itirazı haklı bularak düzenlemenin iptaline karar verdi. Böylece Yargıtay ve Danıştay üyesi hakimlerin maaşlarını Anayasa Mahkemesi üyesi yargıçlar seviyesine çıkaran düzenleme hayata geçmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x