TCMB, Reeskont Kredilerinde Finansman Maliyetini Düşürdü, Firma Limitlerini Yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihracatı teşvik eden reeskont kredilerinde finansman maliyetini düşürdü, firma limitlerini yükseltti.

TCMB tarafından bankalara “İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı Değişikliği” gitti.

TCMB tarafından bankalara gönderilen ‘İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı Değişikliği’ne göre, TCMB’nin ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri faizi hesaplama yönteminde yaptığı güncelleme sonucunda reeskont kredilerinin toplam faiz maliyeti, Merkez Bankası politika faizi seviyesini aşmayacak.

Talimatta neler var?

Talimatta, ‘Türk lirası reeskont kredilerine (Politika faiz oranı) (1+politika faiz oranı) formülü ile hesaplanan faiz oranının uygulanması,

Bu uygulamanın 22 Eylül 2023 tarihinden itibaren kredi kullanmış olan firmalara da yansıtılması ve ilgili firmalardan hahsil edilmiş olan faiz tutarı ile yeni oran üzerinden hesaplanacak faiz tutarı arasındaki farkın firmalara iade edilmesi,

KOBİ’lerin firma bazında kredi limitlerinin güncel KOBİ yönetmeliğindeki tutarlarla uyumlu hale getirilmesi,

Daha önce de değişiklikler yapılmıştı.

Firmaların yatırım malı harcamalarının net ihracatçılık hesabında dikkate alınmaması,

Savunma sanayi firmalarının döviz satış yükümlülüklerine ilişkin tereddütlerinin giderilmesi,

kararlaştırılmıştır‘ denildi. 

Karar ile mikro işletmeler için reeskont limiti 5 milyon TL, küçük işletmeler için 50 milyon TL, orta ölçekli işletmeler için de 250 milyon TL olacak. 

TCMB, daha önceki aldığı kararlarla reeskont kredisi kullandırım limitlerini kademeli olarak 300 milyon TL’den 3 milyar TL’ye kadar çıkarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x