Sözcü yazarı Muratoğlu: Ekonomiyi yaktık, geri dönüş yok artık

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, Türkiye ekonomisinde dengenin çoktan kaybolduğunu savunarak, “Ekonomi öylesine ince dengelere sahip bir mekanizmadır ki yaptığın her hamle başka bir gelişmeyi tetikler. Tatlı tatlı esip duran meltem yeli gibi yapılan ‘iyiye gidiyoruz’ açıklamaları bana bir ferahlık getirdi. Bozmak istemem bu hayali lakin ne yapacağız ufak pürüzleri?” diye sordu. 

Muratoğlu, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Bize göre ne kadar basitmiş ekonomi… Sadece döviz, faiz ve enflasyondan ibaret… Bunlar suni olarak düşürdüler… Ne oldu? Fırladı, gitti hepsi… Bu sefer “dış mihrak” bile demeye gerek görmedi. Türkiye işte böyle acayip bir memleket haline geldi.

Bu düşünce yapısıyla Türkiye’nin gelip gelebileceği en iyi yer burası işte… Diyorlar ki; Türkiye, 20 yıl önceki Türkiye ile aynı değil… Nasıl olabilir? Tabii ki olmayacak. Teknoloji ilerledi, dünya değişti. Türkiye’nin yerinde sayacak hali yok ki! Bizim katbekat gerimizde olan ülkeler bizi sollayıp geçtiler. Onların ekonomi yönetiminde dehalar mı var? Hayır! Sadece kuralları uyguluyorlar. Biz halen bir şey denemekteyiz!” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x