FIFA’dan Luis Rubiales’e men cezası

FIFA, Luis Rubiales’i disiplin kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 3 yıl boyunca futbolla ilgili tüm faaliyetlerden men ettiğini açıkladı.

NELER YAŞANMIŞTI?

FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın 20 Ağustos’taki finalinde İngiltere’yi 1-0 yenerek tarihinde ilk defa dünya şampiyonu olan İspanya Kadın Milli Futbol Takımı’nın Sidney’deki maç sonrasındaki madalya töreni ve kutlamalar sırasında RFEF Başkanı Rubiales’in bazı hareketleri tepki almıştı.

İspanya’nın maçı kazanmasının ardından sevinç gösterisi sırasında şeref tribününden uygunsuz hareketler yapan Rubiales, daha sonra madalya töreninde İspanyol futbolcu Jennifer Hermoso’yu dudağından öpmüştü.

“KARŞILIKLI RIZA VAR” DEMİŞTİ

Başkan Rubiales, Hermoso’ya Dünya Kupası Finali’ndeki uygunsuz davranışı sonrası gelen tepkilere, hareketinin karşılıklı rıza ile olduğunu beyan ederek görevinden istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

FIFA Disiplin Kurulunun açtığı soruşturma kapsamında 90 gün süreyle geçici olarak görevinden alınan Rubiales, ülkesinde gelen siyasi ve sosyal baskıların ardından 10 Eylül’de istifa etmişti.

Ayrıca RFEF, 5 Eylül’de Jorge Vilda’yı görevinden aldığını açıklamış, ardından da yeni teknik direktör olarak Montse Tome’yi getirmişti.

Jennifer Hermoso | Fotoğraf: Reuters

RUBIALES’İN O DÖNEMKİ AÇIKLAMALARI:

“Locada meydana gelen bir olay [kasık avuçlama] için özür dilemek istiyorum. Bunu Jorge Vilda’ya bakarak açıklayacağım. Çok şey yaşadık, bana yaptıklarının aynısını size de yapmak istediler, yanlış bir konuşma yaratmaya ve bunu size karşı çevirmeye çalışıyorlar.”

“Dünya Kupası’nı kazandıktan sonra dönüp kupayı bana adadığınızda çok duygulandım. Orada bir jest yaptım. Majesteleri Kraliçe’den özür dilerim, hiçbir zaman böyle davranmamıştım.”

“KIZIMI ÖPER GİBİ…”

‘Öpücükten ziyade bir gagalamaydı. Arzu yoktu, kızıma öpücük verirken duyduğum arzuyla aynıydı, baskınlık yoktu. Spontane, karşılıklı ve rızaya dayalı bir öpücüktü. Tüm oyuncularla harika bir ilişkim var ve çok sevgi dolu anlar yaşadık.”

“O DA TAMAM DEDİ”

“Jenni beni yerden kaldırdı ve neredeyse düşüyorduk. Beni kaldıran o oldu. Sarıldık ve ona dedim ki: ‘Kaçırdığın penaltıyı unut, bu Dünya Kupası’nda harikaydın’ ve o da bana ‘sen bir çatlaksın’ dedi ve ben de ona küçük bir öpücük vereyim mi dedim ve o da tamam dedi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x