Emine öğretmenin ölümünün bedeli: 10 taksitte 17 bin lira

Kütahya’da yolda yürürken otomobilin çarpması sonucu ölen öğretmen Emine Güder’in davasında karar çıktı. Olay tarihinde 17 yaşında olan Ali Demirtaş’a verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası 17 bin lira para cezasına çevrildi. Para cezasının 10 taksitte ödenebileceğine hükmedildi. Mahkeme ayrıca, Demirtaş’ın Güder ailesinin avukatına 29 bin 800 lira ödemesini kararlaştırdı. Baba Alaaddin Güler, “Adaleti görün. Benim kızım, bir avukat parası bile etmiyor” dedi.

Haziran 2022’de merkeze bağlı Ağaçköy yolunda yürüyen Alaaddin Güder (56), eşi Fatma Güder (50) ve kızları öğretmen Emine Güder’e otomobil çarptı. Yoğun bakıma alınan Ankara Hacı Bayram İmam Hatip Ortaokulu Sosyal Bilgiler öğretmeni Emine Güder, 1 hafta sonra yaşamını yitirdi, anne ve babası ise tedavilerinin ardından taburcu oldu.

ARACI KİM KULLANIYORDU?

Kaza sonrası otomobil sürücüsü olduğunu beyan eden Ömer Demirtaş, ifadesinin ardından serbest bırakıldı, hakkında Kütahya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne, taksirle 1 kişinin ölümüne, 2 kişinin de yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle dava açıldı.

Kütahya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ise Ömer Demirtaş aracı kendisinin değil 17 yaşındaki kardeşi Ali Demirtaş’ın kullandığını ileri sürdü. HTS kayıtlarında yapılan incelemede Ali Demirtaş’ın da araçta bulunduğunu tespit eden mahkeme heyeti aracı Ali Demirtaş’ın kullandığı bilgisini kabul etti.

BİLİRKİŞİ, YOLDA YÜRÜYENLERİN ASLİ KUSURLU OLDUĞUNU SAVUNDU

DHA’nın haberine göre mahkemede savcı, davaya ilişkin mütalaasında bilirkişi raporunda Ali Demirtaş’ın ‘tali’, ölen Emine Güder, annesi Fatma Güder ile babası Alaaddin Güder’in ise ‘asli’ kusurlu olduğunun belirtildiğini söyledi. Sürücü Demirtaş’ın da dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranışı nedeniyle kazaya karışarak Emine Güder’in ölümüne, Alaaddin Güder ve Fatma Güder’in yaralanmasına yol açtığını ifade eden savcı, sanık hakkında 5 yıla kadar hapis cezası ile olay tarihinde 17 yaşında olması nedeniyle indirim talep etti. Savcı, kardeşinin suçunu üstlenen ve ilk duruşmada itiraf eden Ömer Demirtaş hakkında ise beraat istedi.

ÖLÜME SEBEP OLMAYA 17 BİN, AVUKATA 29 BİN 800 ÖDEME ÇIKTI

Mahkeme heyeti, savunmaların ardından Ali Demirtaş’a ‘taksirle bir kişinin ölümüne, birden fazla kişinin de yaralanmasına sebebiyet verme’ suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Olay tarihinde 17 yaşında olan ehliyetsiz sürücü Demirtaş’ın bu cezası, 2 yıl 4 aya indirildi. Heyet, hapis cezasını kısa süreli olması nedeniyle 850 gün karşılığı 20 liradan hesaplayarak 17 bin lira adli para cezasına hükmetti. Ayrıca para cezasının da 10 eşit taksitle ödenebileceği belirtilirken, sanığın ayrıca Güder ailesinin avukatına 29 bin 800 lira ödemesine karar verdi.

BABA ALAADDİN GÜDER: BİR İNSANIN FİYATI 17 BİN LİRA MI

Karara itiraz eden Alaaddin Güder şunları söyledi: “Mahkemede ceza alacaklarını, içeriye atılacaklarını düşünüyordum. Avukatımıza da sordum, ‘İçeri girecekler’ dedi. Ama hakime hanım anlatmaya başladı, alacakları ceza düşmeye başladı. Ceza, en son 17 bin liraya düştü. Günlüğü 20 liradan, toplam 17 bin liraya şimdi dışarda. Bir öğretmen, bir insan. Öğretmen olmasını da bırakalım, bir insanın fiyatı 17 bin lira mı? Bu ceza hak mı? Adalet istiyoruz. Bu cezayı bir de 10 takside bölüyorlar. 1 gün dahi içeride yatmadan çıktı. 18 yaşından küçükmüş. Bu adalet nasıl bir şey, anlayamıyorum. Utanmasalar beni suçlayacaklar. Benim kızımın canına ödenecek olan 17 bin lira. Ama avukata verilecek para 29 bin lira. Adaleti görün. Benim kızım, bir avukat parası bile etmiyor.”

28 GÜN SONRA EVLENECEKTİ

İlyas Yeşil (36) ile nişanlı olan Emine Güder’in kazadan önce evlilik hazırlığında olduğu belirtildi. Çiftin kazanın olduğu tarihten 28 gün sonrasına evlenmek için gün aldığı, Ankara’da ev tuttukları ve düğün yapmayı planladıkları öğrenildi. Diğer yandan Güder ailesi, öğretmen kızları Emine’nin mezar taşına ‘Bir öğretmeni unutulmaz yapan öğrencisinin yüreğine dokunuşudur. Cumhuriyet öğretmeni Emine Güder’ yazdırdı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x