ABD seçimleri ne zaman yapılacak? 2024 Amerika Başkanlık Seçimi hangi ayda? 47. Başkan seçilecek… İşte seçim takvimi!

ABD Başkanlık Seçimi ile Amerika vatandaşları sandık başına gidecek. Dünyanın merakla beklediği Amerika seçimlerine 1 yıl olmasına karşın ülkede seçim atmosferi başladı. Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron DeSantis’in adaylığını geçtiğimiz aylarda açıklarken, Biden da adaylığını duyurmuştu. Seçmenlerin seçeceği Seçiciler kurulu, Aralık ayında, başkanı ve başkan yardımcısını seçecek. 2024 ABD seçimleri 5 Kasım 2024 Salı günü gerçekleşecek. İşte, ABD seçimleri ne zaman? sorusunun yanıtına yönelik bilgiler.

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ NE ZAMAN?

ABD’nin 47. Başkanını belirleyecek seçim Kasım 2024’te yapılacak.

Seçmenlerin seçeceği Seçiciler kurulu, Aralık ayında, başkanı ve başkan yardımcısını seçecektir. 2024 seçimlerinin galibi 20 Ocak 2025 Pazartesi günü göreve başlayacaktır.

Kasım ayındaki genel seçimler de dolaylı seçimlerdir. Burada seçmenler, Seçiciler Kurulu’nun (Electoral College) aday listesi için oy kullanırlar. Seçiciler Kurulu’nu oluşturan bu kimseler (elector) daha sonra doğrudan başkan ve başkan yardımcısını seçerler.[1] Seçimi kazanmak için gereken asgari 270 seçim oyunu hiçbir aday alamazsa, Temsilciler Meclisi Seçiciler Kurulu’ndaki oylamadan en çok oy alan üç aday arasından başkanı seçmesi ve Senato’nun başkan yardımcısını seçmesi koşuluyla bir seçim yapar. Başkanlık seçimi, Temsilciler Meclisi seçimleri, Senato seçimleri ve çeşitli eyalet ve yerel düzeydeki seçimlerle eşzamanlı olarak gerçekleştirilir.

FLORİDA VALİSİ BAŞKAN ADAYLIĞINI DUYURMUŞTU

Geçtiğimiz aylarda Twitter’ın sahibi ve CEO Elon Musk’ın yönettiği oturumda Ron DeSantis 1,7 milyon dinleyicinin huzurunda başkan adaylığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x