Ünlü borsa platformu çöktü, yatırımcılar tedirgin oldu

Amerikan borsaları ve Türk borsasında, yüzbinlerce yatırımcıya ulaşan yeni ekonomi startup’ı Midas’ın sunucularında önceki geçtiğimiz akşam kesinti yaşandı. Yatırımcılar kesinti sırasında hesaplarına ulaşamayınca tedirgin oldular ve bu tedirginliklerini sosyal medyada paylaştılar. Kimi yatırımcılar ise SPK ve ilgili kuruluşlara Midas’la ilgili şikayet başvurusunda bulundu.

Yatırımcıların tedirginliklerinin iki alanda yoğunlaştığı gözlendi. En büyük tedirginlik kaynağını, “Hesabım buharlaştı mı?” sorusu oluştururken bazı yatırımcılar da hesaplarına erişemedikleri sürede verdikleri emirlerin gerçekleşmemesi nedeniyle zarara uğradıklarını ve bu zararın tazminini istediklerini dile getirdi.

İŞLEMLERDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Öte yandan Midas’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, sorunun hizmet aldıkları veri merkezinden kaynaklandığı belirtilerek şöyle denildi:

“14 Ağustos günü veri merkezi partnerimiz olan Glass House’un KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Anadolu Veri Merkezi sunucularında yaşanan sorun nedeniyle uygulamaya erişiminizde kesintiler yaşandı. An itibarıyla sunucu ve uygulamaya erişim problemi çözüldü. İşlemlerinize kaldığı yerden devam edebilirsiniz. Kesinti sebebiyle yaşadığınız olumsuz deneyimden ötürü çok üzgünüz ve mağduriyetinizi anlıyoruz. Bu süreci telafi etmek için temmuz başından beri ödenen tüm Borsa İstanbul komisyonlarını kullanıcılarımıza en geç 18 Ağustos Cuma gün sonuna kadar iade edeceğiz. Ek olarak Borsa İstanbul’da bir ay boyunca yapılacak işlemlerden ücret almayacağız.”

Sunucularda yaşanan sorun nedeniyle yalnızca uygulamaya erişimin engellediği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bakiye ve hisseleriniz güvende. TL bakiyeniz nemadaysa değerlenmeye devam etti. Kesinti öncesi ilettiğiniz emirler borsada eşleşti ise gün içinde gerçekleşti.”

MİDAS NEDİR

Midas, Ekim 2020’de Egem Eraslan ve Umut Bozkurt tarafından kuruldu. Yeni nesil yatırım uygulamasına ilk yatırımı Mart 2021’de 1 milyon dolarla Deniz Ventures yaptı. Aynı ay içinde hem ABD borsalarında işlem testlerini yaptı hem de SPK’dan aracı kurum lisansı aldı. Nisan 2021’de borsa yatırımcılarına tanıtım yapıldı. Midas’ın Şubat 2022’deki 11 milyon dolarlık yatırım turu Spark Capital ve Earlybird Digital East Fund’ın ortak liderliği ile gerçekleşti. Yatırım turuna, ayrıca Nigel Morris ve Revo Capital de katıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x