Tözeniş: “Ek kontenjan adaylara verilen ikinci bir şans”

Bu yıl YKS’ye başvuran 3 milyon 527 bin 443 adaydan 898 bin 024 aday bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazandı. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla boş kalan kontenjan sayısı da belli oldu. Devlet ve vakıf üniversitelerinde toplam 25 bin 387 kontenjanın boş kaldığına dikkat çeken Tercih ve Kariyer Danışmanı Uzman Psikolojik Danışman Ece Tözeniş, kayıtların ardından oluşacak boş kontenjanlarla bu sayının biraz daha artacağına vurgu yaptı. Mezuna kalmayı düşünmeyen adayların bu süreci iyi değerlendirmeleri gerektiğine vurgu yapan Tözeniş, adayların ek kontenjan ve ek yerleştirme döneminde çıkacak kılavuzları dikkatlice incelemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Üsküdar Üniversitesi Tercih ve Kariyer Danışmanı Uzman Psikolojik Danışman Ece Tözeniş, 2023 YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından kazananların ve kazanamayan adayların nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair açıklamalarda bulundu.

Öğrenciler kazandıkları üniversitelerden detaylı bilgi alarak kayıt işlemlerine başlamalı

27 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen YKS tercihlerinin ardından yerleştirme sonuçları açıklandı. Bu yıl 3 milyon 527 bin 443 aday sınava girmişti. YÖK tarafından, açık öğretim hariç örgün eğitim veren yükseköğretim programlarının toplam kontenjanı 923 bin 411 olarak açıklanmıştı. Yerleştirme sonuçlarına göre açık öğretim hariç toplam yerleşen sayısı 898 bin 024 oldu.

Yerleştirme sonuçları sonrasında kazanan öğrencilerin bundan sonraki süreçte kayıtla ilgili işlemlerine başlaması gerektiğini belirten Tercih ve Kariyer Danışmanı Uzman Psikolojik Danışman Ece Tözeniş, “Kayıtları online ya da yüz yüze olarak yaptırabilecekler. Yerleştikleri üniversitelerden detaylı bilgi alarak kayıt hazırlıklarına başlayabilirler. Yerleşemeyen öğrenciler içinse bu dünyanın sonu değil. Hayal kırıklıklarını bir kenara bırakıp kendilerine bundan sonra yapabilecekleri, hazırlıkları ile ilgili yeni bir yol çizmeleri gerekir.” dedi.

 Adaylar ek kontenjan fırsatını iyi değerlendirmeli

Bu yıl yerleştirmeler sonrasında devlet ve vakıf üniversiteleri olmak üzere toplamda 25 bin 387 kontenjanın boş kaldığına dikkat çeken Tözeniş, “Kayıtlar sonrasında da oluşacak boş kontenjanlarla bu sayı biraz daha artacaktır. Ek kontenjan aslında adaylara verilen ikinci bir şans. Mezuna kalmayı düşünmeyen ama ilk yerleştirmede de yerleşememiş olan adayların bu şansı iyi kullanmaları gerekiyor. Bu nedenle yerleşememiş olan adayların ek kontenjan döneminde yayınlanan kılavuzu dikkatle inceleyerek tercih edebilecekleri bölümleri buradan seçmeleri gerekiyor.” diye konuştu.

Mezuna kalmaya karar veren adaylar iyi bir program yapmalı

Mezuna kalmaya karar veren öğrencilerin, sınava tekrar hazırlanacaklarsa çok zaman kaybetmeden çalışmaya başlamaları gerektiğini ifade eden Tözeniş, “Sınav süreci bundan sonraki zamanlarda kendi kontrollerinde olacağından mutlaka iyi bir program yapmalarını öneririm. Bu programı sıkı bir şekilde vazgeçmeden takip etmeleri de çok önemli. Zamanı iyi kontrol etmeleri açısından günü gününe çalışmaları ve oluşturdukları düzeni bozmamaları başarıyı getirecektir.” önerisinde bulundu.

Herhangi bir programa yerleştirilmemiş adaylar ek yerleştirme hakkı kazanabilir

Ek yerleştirmenin, ilk yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlar ve kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlardan oluştuğunu hatırlatan Tercih ve Kariyer Danışmanı Uzman Psikolojik Danışman Ece Tözeniş, “Buradaki temel kurallardan biri de ek yerleştirmede tercih yapacak olan adayın 2023-YKS merkezi yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olması gerekir.” uyarısında bulundu.

Tözeniş sözlerini şöyle tamamladı:

“Baraj başarı sırası olan tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik bölümleri haricinde yerleştirme puanı oluşmuş adayların hepsi ek yerleştirme de puanlarına göre tercih yapma hakkına sahip olacaktır. Adayların ek yerleştirme döneminde çıkacak kılavuzu da dikkatlice incelemeleri gerekir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x