Şebnem Ferah kimdir? Şebnem Ferah kaç yaşında ve nereli?

Türk rock müzik sanatçısı Şebnem Ferah’ın hayatı merak konusu oldu. Şebnem Ferah’ın hayatına dair dikkat çeken ayrıntıları sizler için derledik.

ŞEBNEM FERAH KİMDİR?

Türk rock müzik sanatçısı Şebnem Ferah, 2 Nisan 1972 tarihinde, Üsküp’ten Yalova‘ya göç eden bir ailenin üç kızından en küçüğü olarak Yalova’da dünyaya geldi. Şebnem Ferah’ın müziğe olan ilgisi 5-6 yaşlarında başlamış ve müzikle tanışmasında ailesinin çok büyük rolü oldu.

Şebnem Ferah’ın ailesinde hemen hemen herkes müzikle iç içe ve evin her köşesinde enstrüman olduğu için müzik konusunda bilgili ve hazır olarak piyasaya atıldı. İlkokulda mandolin ve solfej dersleri almaya başladı, okul orkestrasında da solistlik yaptı.

Liseyi Bursa Özel Namık Sözeri Lisesi‘nde yatılı bir öğrenci olarak okudu ve bu dönemler Şebnem Ferah’ın kendisini tanımasına, tek başına ayakta kalmasına yardımcı oldu. Şebnem Ferah’ın müzik hayatı daha sonra okul orkestraları ve küçük topluluklarla devam etti.

Lise yıllarında “Pegasus” adlı grubuyla beraber çalışan ama kafasında bir kız grubu hayali olan Ferah, 80’lerin ortasında Bursa’da açılan bir stüdyo sayesinde Sedat Yıldırım Sarıca ile tanıştı ve bu hayalini 1988 yılında kurduğu “Volvox” grubuyla gerçekleştirdi.

Müzik ile daha yoğun ilgilenebilmek içinü ODTÜ Ekonomi Bölümü‘nü 2. sınıftan terk ettikten sonra İstanbul’a geldi. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü‘ne kaydoldu. Dr. Skull’un emeklilik konserinde Özlem Tekin ile birlikte ön grup olarak sahneye çıktı.

1994 yılında Volvox grubunun dağılması sonucu Şebnem Ferah bireysel çalışmalarına başladı. Onno Tunç ve Sezen Aksu‘nun karşılaşmasıyla müzik yaşamında yeni bir sayfa açıldı. 3 oktavlık bir ses aralığına sahiptir.

1997 yılında uyuşturucuyla mücadele kapsamında başlatılan, Devlet bakanı Işılay Saygın ve Başbakanlık Aile Araştırma Kurumuyla birlikte, Raks Eğitim Kültür ve Sanat Vakfı, Raksnet ve Genç tv’nin destek verdiği kampanya için hazırlanan şarkıda (sözler Hakkı Yalçın’a ve beste Özkan Turgay’a ait “İnsanca Yaşamak”), Gülşen, Harun Kolçak, Pınar Aylin, Emrah, Ebru Gündeş, Yılmaz Morgül, Emel Sayın, Levent Yüksel gibi 23 sanatçı, dört pop müzik grubu, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbulspor ve Zeytinburnuspor’dan futbolcuların yer aldığı vokal grubu ve 12 kişilik Yücel Elmas Çocuk Korosu ile birlikte seslendirdi. Klibini İzzet Öz’ün hazırladığı şarkı, cd olarak da yayınlandı. Cd içerisindeki şarkının yeni halindeyse, Şebnem Ferah, Serdar Ortaçla beraber şarkıyı yorumladı.

Hürriyet’in düzenlediği ‘Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’ için 8 Mart 2009’da TİM’deki Enbe Orkestrası’nın eşliğinde verilen konserde Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Aylin Aslım, Funda Arar, Aynur, Rojin ve Şevval Sam ile birlikte yer aldı.

ŞEBNEM FERAH ALBÜMLERİ

Kadın – 1996

Artık Kısa Cümleler Kuruyorum – 1999

Perdeler – 2001

Kelimeler Yetse – 2003

Can Kırıkları – 2005

10 Mart 2007 İstanbul Konseri – 2007

Benim Adım Orman – 2009

Od – 2013

ŞEBNEM FERAH TURNELERİ

Kadın Albüm Turnesi – 1997

Pepsi Cola Anadolu Turnesi – Kenan Doğulu ile

Artık Kısa Cümleler Kuruyorum Albüm Turnesi – 1999

Fanta Turnesi – 2002 Teoman ile

Fanta Turnesi – 2003 Teoman, Mor ve Ötesi ve Çilekeş ile

Coca-Cola Soundwave Turnesi – 2006 Cem Köksal ve Joe Lynn Turner ile

KoçFest – 2007

KoçFest – 2008 Hayko Cepkin ile 14 Şehir

Benim Adım Orman Albüm Turnesi – Ocak – Mayıs 2010

Fanta Gençlik Festivali Turnesi – Haziran – Temmuz 2010

Türkiye Turnesi – 12 Mart – 22 Nisan 2011

Vodafone Free Zone Turnesi – 2011 Hayko Cepkin, TNK, Badem ve Aylin Aslım ile

Vodafone Free Zone Turnesi – 2012

Vodafone Free Zone Turnesi – 2013 Teoman, Bülent Ortaçgil, TNK ve Can Bonomo ile

Fanta Gençlik Festivali Turnesi – 2013 Emre Aydın ve Kenan Doğulu ile

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir