Elon Musk’ın ‘U’ dönüşü!

Diğerleri gibi paylaşımlara sansür uygulamayarak Gazze’deki katliamı dünyanın duymasında büyük pay sahibi olan X’in patronu Elon Musk’ın başına gelenler ortada…

Anında antisemitist ilan edilen iş insanının sosyal medya platformuna karşı Yahudi sermayesi reklam ambargosu uyguladı.

Elon Musk, önce insanlık adına durduğu yerin doğru olduğunu, Gazze’de olup bitenleri dünyaya duyurması nedeniyle bazı büyük markaların X’e reklam vermeyi durdurmasını umursamadığını söyledi. İş insanı, “Umurumda değil. Ben inandığım şeyleri söylüyorum. Bunun için kaybedersem de kaybedeyim” dedi.

Peki sonra ne oldu?

Elon Musk, İsrail’i ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünyada büyük yankı uyandıran deyimiyle ‘Gazze Kasabı’ Netanyahu ile İsrail’i gezdi. Binyamin Netanyahu, ne dediyse “Evet” diyerek, onu onaylayan Elon Musk, Hamas yöneticisi Usame Hamdan davet etmesine rağmen Gazze’ye gitmedi.

Özür diledi ama…

Teknoloji milyarderi ‘Özür Turu’ olarak adlandırılan İsrail gezisinin ardından ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın DealBook Zirvesi’ne katıldı.

Toplantı öncesinde Musk, X’deki bir paylaşıma verdiği yanıt için, “O gönderiye yanıt vermemeliydim veya ne demek istediğimi daha uzun açıklamalıydım. Benden nefret edenlere dolu bir silah verdim. Platformda şimdiye kadar yaptığım en aptalca şeylerden biriydi, özür dilerim” açıklaması yaptı. İş insanı, İsrail ziyaretini bu paylaşımdan önce planladığını söyledi.

Moderatör Andrew Ross Sorkin, iş insanıyla söyleşisinde Coca Cola, IBM, Disney ve Apple gibi büyük firmaların X’ten reklamlarını çektiğini hatırlatınca, Musk’ın yanıtı şu oldu:

“Bu reklam boykotu şirketi yok edecek ve tüm dünya o reklamcıların şirketi öldürdüğünü bilecek. Reklam vermeyin. Eğer bana reklam ve parayla şantaj yapacaksanız, gidin kendinizi b..erin.”

Bob Iger’e saydırdı

Musk, ardından DealBook Zirvesi’nin konuşmacılarından biri olan Disney CEO’su Bob Iger’i hedef aldı:

“Reklam yapmayın. Birisi bana reklam vererek şantaj yapmaya kalkarsa… Bana parayla şantaj mı yapacaksın? Bi s….. git, anlaşıldı mı? Hey Bob, eğer seyirciler arasındaysan. Ben böyle hissediyorum, reklam yapmayın.”

Yeri gelmişken Musk’ın hedef aldığı Disney CEO’suyla ilgili bir hatırlatma yapmakta yarar var.

Disney, Ermeni baskısı yüzünden ‘Atatürk’ dizisini iptal edince, diasporanın sosyal medyada bizzat adını vererek teşekkür ettiği kişidir Bob Iger…

X’in kaybı ne kadar?

44 milyar dolara Twitter’ı satın alıp, adını X yapan Elon Musk’a, İsrail-Filistin konusunda bu denli hızlı U dönüşü yaptıran kayıp reklam tutarı ne kadar biliyor musunuz?

New York Times’ın yazdığına göre X’in bu reklam yasağı nedeniyle olası gelir kaybı 75 milyon dolar.

Elon Musk’ın İsrail-Filistin meselesindeki U dönüşü, yazdıkları için özür dilemesi, Yahudi sermayesinin 75 milyon dolarlık reklam bütçesiyle 44 milyar dolara satın alınan bir şirketi dize getirmesi, dünyanın gözü önünde oldu…

İsrail yanlısı reklam verenlerin 75 milyon dolarlık reklam pastasıyla X’in patronu Elon Musk’ı istedikleri hizaya getirmesi bütün dünyaya bir kez daha haklının değil, güçlü olanın kazandığını gösterdi.

Dünyanın en zenginlerinden olan Elon Musk da biliyor ki, İsrail yanlısı markaların X’e uyguladığı reklam ambargosu ‘Buz Dağı’nın görünen yüzü… Dünyanın en zenginini anında ‘Hint fakiri’ne çevirecek potansiyel var Yahudi lobisi ve sermayesinde…

GÜNÜN SÖZÜ

“Dini, dili, rengi ne olursun olsun iyiler iyidir.” (Tolstoy) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x