Bu Bitcoin Borsasında Skandal: Rüşvetle Listeleme!

Kripto para piyasasında dolandırıcılığın farklı bir boyutuna da tanık olduk. Bu sefer, Güney Kore’de bir broker, token listelemeleri karşılığında büyük Bitcoin borsalarından birisi olan Coinone’ın yetkililerine komisyon, yani ‘rüşvet’ verdiği iddiasıyla tutuklandı.

Bitcoin borsası çalışanlarına token listelemeleri için rüşvet!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto para dünyasında, dolandırıcılık olayları oldukça yaygın. Bu yüzden, trade platformlarının ve operatörlerinin bütünlüğü, yatırımcıların güvenini korumak için çok önemli. Ne yazık ki, Güney Kore’nin başkenti Seul’de yakın tarihli bir haber, bazı vicdansız kişilerin yasa dışı yollara başvurarak piyasadan nasıl kar elde etmeye çalıştıklarını vurguluyor.

Kore haber ajansı Newsis’in haberine göre, ‘Mr.Go’ adlı bir komisyoncu, Bitcoin borsası Coinone çalışanlarına komisyon teklif etmeye çalıştığı iddiasıyla tutuklandı ve rüşvetle suçlandı. Mr.Go’nun, borsada token listelemesi karşılığında ‘Mr.Jeon’ adlı eski bir Coinone çalışanına teklifte bulunduğu söyleniyor. Haber, Mr.Go’nun 2020’de listeleme işlemlerini güvence altına almasına yardım etmesi karşılığında Mr.Jeon’a token ve diğer hediyeler teklif ettiğini belirtiyor. Coinone nihayetinde söz konusu varlıkları listelese de, Jeon’un eylemlerinin karar üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı açık değil.

Coinone etrafındaki olay inceleme altında

Konuyla ilgili soruşturmanın, kripto para birimi endüstrisinde piyasa manipülasyonu ve gizli anlaşmaya yönelik daha geniş bir soruşturmanın parçası olarak başladığı bildiriliyor. Yetkililer iddialarla ilgili daha fazla ayrıntı vermezken, dava sektördeki yolsuzluk ve dolandırıcılık potansiyeline ilişkin endişeleri artırıyor.

Olayla ilgili haberler, bu tür eylemlerin sektörün itibarı üzerindeki etkisinden endişe duyan kripto para piyasasındaki yatırımcılar arasında bazı endişelere neden oldu. Bitcoin borsası Coinone dava hakkında yorum yapmasa da, haberlerin ardından borsa muhtemelen düzenleyiciler ve yatırımcılar tarafından daha fazla incelemeye tabi tutulacak.

Coinone, Coinone Inc olarak tescil edilen ve 2015 yılında piyasaya sürülen Güney Kore’deki en büyük beş kripto para borsasından biridir. 24 saatlik 150 milyon dolarlık spot işlem hacmi ile bölgedeki tradelar için popüler bir platform. Coinone, çeşitli teknoloji girişimlerine yatırım yapan bir girişim sermayesi şirketi olan Kakao Ventures tarafından destekleniyor. Kripto para endüstrisinde köklü bir oyuncu olan Coinone, güvenilir platformu ve güvenlik ve şeffaflığa olan bağlılığıyla tanınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir