Bolu Depremi: ‘KAFZ’ın Tuhaf Sessizliği Sürüyor’

Bolu’da öğle saatlerinde yaşanan 4.8 büyüklüğünde deprem, çevre illerde de hissedildi. AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, yaşanan Bolu depreminin Marmara Denizi’nde olması beklenen depremi tetiklemeyeceğini söyledi. Jeofizik mühendisi Prof. Bülent Oruç ise, Kuzey Anadolu Fay Zonu’ndaki 24 yıllık sessizliğe dikkat çekti.

Bolu’da bugün 13.55’te 4.8 büyüklüğünde yaşanan deprem, çevre illerde de hissedildi.

Deprem sonrasında vatandaşlar korku yaşarken, deprem anı kameralara da yansıdı.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sonrasında tüm Türkiye adeta deprem yüzünden tetikte.

Jeofizik mühendisi Prof. Bülent Oruç, Bolu’daki depremin, 12 Kasım 2022’de Düzce’de yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremin artçısı olduğunu söyledi.

Oruç ayrıca, KAFZ’ın tamamında 24 yıldır yaşanan sessizliğe de dikkat çekti.

“Kuzey Anadolu Fay Zonu 1999’dan bu yana 24 yıldır süren bir garip sessizliği var. Bunu atlamayalım.”

“Nerede olacak, nasıl olacak, hangi büyüklükte olacak, hangi zamanda olacak ne olur bu soruları sormasın vatandaşlarımız. Çünkü henüz sismoloji bilimi böyle mutlak zaman bilgisi vermek zorunda değil”

“Kuzey Anadolu Fay Zonu, Doğu Anadolu Fay Zonu’na göre çok daha fazla kayma hızı olan, çok daha hızlı deforme olan, çok daha fazla yıkıcı deprem üretme potansiyeli olan fay zonu olmasıdır”

“Bakın Doğu Anadolu Fay Zonu’nda 500 yıldır birikin Kahramanmaraş Türkoğlu sismik boşluk bölgesinin bu enerjiyi boşaltmasıyla birlikte 7.7’nin, 7.6’nın ve sonrasında 6.4’lerin oluştuğunu söylemiştik ya ama bu Kuzey Anadolu Fay Zonu böyle 500 yıl beklemiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir